Róże parkowe powstają z połączenia form dzikich i róż wielokwiatowych. Uzyskana wtedy forma ma większe i pełniejsze kwiaty oraz dłużej kwitnie. Odmiana ta znakomicie nadaje się na tereny zieleni, jak i także do ogrodów przydomowych. Bardzo ciekawie wyglądają na trawniku oraz jako niestrzyżone żywopłoty. Róże dzikie w Polsce są spotykane jako Rosa multiflora, Rosa canina i Rosa rugowa.
Wszystkie wymienione wyżej róże kwitną tylko raz w roku i dochodzą do bardzo sporych rozmiarów, nawet 3-4 metry. Mogą śmiało być wykorzystywane w większych ogrodach, parkach jak i w celach spożywczych. Róże krzaczaste są nieco mniejsze od odmian dzikich, osiągają około 2 metry. Charakteryzują się one długotrwałością i mnogością kwitnienia.
Jeśli już zdecydowaliśmy się na kompozycję i planujemy do tego wykorzystać róże parkowe lub jakiekolwiek inne róże to musimy jeszcze pamiętać, że potrzebuję one dużo przestrzeni. Dlatego powinniśmy je sadzić, aby nie zachodziły na siebie a jedynie lekko się stykały. Jeśli sadzimy róże pienne, róże wielokwiatowe na rabacie, sadźmy inne rośliny co najmniej pół metra od nich i kontrolujmy ich rozrost. Jeśli roślina jest zbyt wybujała możemy ją przyciąć i wtedy nie powinno być problemu. Warto pamiętać także, że róża nie lubi być przygaszona, dlatego w ich otoczeniu nie powinniśmy sadzić żadnych wyrazistych roślin towarzyszących. Sadzonki róż tak więc powinny mieć odpowiednie warunki do wzrostu.
No i na koniec kilka słów o tym gdzie kupować róże parkowe czy inne odmiany. Najlepiej będzie jak w tym celu udamy się do szkółki róż. W takim miejscu mamy gwarancję, że kupimy zdrowe sadzonki róż najlepszych odmian. Jeśli zaś nie mamy w okolicy żadnej szkółki, to można poszukać w internecie – aktualnie coraz częściej szkółki róż prowadzą sklepy internetowe i umożliwiają sprzedaż wysyłkową róż, czego przykładem może być Szkółka róż Hyżowie, znajdująca się koło Krakowa, w której róże parkowe kupimy na http://hyzowie.com/18-roze-parkowe.